Jak rozpoznać prawdziwy miód z Polski? Oto 7 kluczowych cech

Jak rozpoznać prawdziwy miód z Polski? Oto 7 kluczowych cech

Jak rozpoznać prawdziwy miód z Polski? Oto 7 kluczowych cech

W sklepach możemy znaleźć dziesiątki słoików miodu każdego gatunku i w każdym kolorze. Różnią się konsystencją, kolorem, a przede wszystkim ceną. Jak rozpoznać ten prawdziwy? Zalanie rynku tanimi wyrobami miodopodobnymi oraz importowanymi miodami niskiej jakości, sprawia, że wybór dobrego miodu nie jest łatwy. Dlatego przygotowaliśmy 7 prostych zasad, którymi powinieneś się kierować w wyborze miodu. 

1. Naturalny, prosty skład

Pierwsze co powinniśmy sprawdzić sięgając po słoik to skład wybranego miodu. W prawdziwym miodzie nie znajdziemy dodatków takich jak: słodziki, barwniki czy syrop glukozowo-fruktozowy. W sklepach często możemy znaleźć miody sztuczne, które w rzeczywistości są syropami cukrowymi z dodatkiem miodu. Są tańsze od prawdziwych miodów, ale ich wartość i jakość jest znikoma. Dlatego warto sprawdzać skład miodu przed zakupem. 

2. Konsystencja miodu

Czy zdarzyło Ci się kupić miód o płynnej i złocistej konsystencji, który po pewnym czasie zgęstniał i zmienił kolor? Czy to znaczy, że się zepsuł? Wręcz przeciwnie! Jedną z naturalnych cech prawdziwego miodu jest krystalizacja. 

Krystalizacja zależy od wielu czynników, między innymi od gatunku surowca, z którego powstał miód, zawartości glukozy i fruktozy czy sposobu przechowywania. 

Miody krystalizują się od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Miód, który nie ulega krystalizacji jest z reguły sztuczny lub sfałszowany. Wyjątek stanowi miód akacjowy, który przez dużą zawartość fruktozy pozostaje płynny przez długi czas, ale finalnie i tak krystalizuje. 

3. Waga miodu ma znaczenie

Prawdziwy miód waży więcej niż woda. Dlatego nie możemy przyjmować, że 1 litr miodu to 1 kg, tak jak robimy to w przypadku wody. 

Przyjmuje się, że 1 litr dojrzałego miodu to około 1,4 kg. Co ważne, te wartości dotyczą samego produktu, a nie opakowania. Wybierając miód, weź pod uwagę również objętość słoika, ponieważ często mają 0,9 lub 0,8 litra objętości. Wtedy waga samego miodu też będzie mniejsza. Dla przykładu, słoik dużego miodu z naszej pasieki ma objętość 0,8 litra, więc waga miodu wynosi 1,1 kg.


4. Prawdziwy miód wolno się rozpuszcza 

Naturalny miód rozpuszcza się wolniej w zimnej wodzie niż cukier. Po dodaniu łyżki miodu do szklanki z zimną wodą, miód opada na dno i wolno rozpuszcza się pod wpływem mieszania. W przypadku sztucznych miodów, produkt bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie, za sprawą zawartego w nim cukru.

 

5. Miód ma swój smak

Jak mawiają pszczelarze „dobry miód łaskocze gardło i zapiera dech”. W smaku prawdziwego miodu wyczuwalne są aromaty surowca, z którego powstał. 

Poza przyjemną słodyczą, w zależności od gatunku miodu, wyczuwalna jest goryczka, lekkie pieczenie czy korzenny posmak. Jeśli w miodzie wyczuwalna jest jedynie słodycz i uczucie sztuczności, najprawdopodobniej jest to sfałszowany produkt. 

Poznaj wyjątkowe aromaty naturalnych miodów ---> KATEGORIA MIODY



6. Kraj pochodzenia miodu

Na naszej etykiecie znajdziesz oznaczenie Produkt Polski Poza wspomnianym wyżej składem, powinniśmy sprawdzić na etykiecie skąd pochodzi dany miód. Jeśli znajdujemy informację, że jest spoza krajów UE lub z terenów UE to tak naprawdę nie wiemy skąd pochodzi. 

Dlatego wybieraj miód, na którym podany jest dokładny kraj pochodzenia oraz dane pasieki, z której pochodzi. Dodatkowym zapewnieniem, że mamy do czynienia z polskim produktem jest oznaczenie „PRODUKT POLSKI”. Przyznawane jest produktom spożywczym, które wyprodukowano w Polsce z użyciem polskich surowców. 



7. Prawdziwy miód nigdy nie będzie tani

Prawdziwy miód zawsze będzie droższy od wyrobów miodopodobnych i sztucznych miodów. Za wyższą ceną idzie jakość, smak i wyjątkowe właściwości naturalnego miodu. Sięgaj po miód od sprawdzonych i uczciwych pasiek. 

Odpowiedzialny pszczelarz dba o jakość i transparentność swoich produktów. Wybieraj zaufane źródła i wspieraj odpowiedzialne pszczelarstwo!