1

Pasieka Opawska Barć, została założona w 2009 roku na terenie Gminy Głuchołazy w Górach Opawskich. Pasieka wyewoluowała w wyniku kilkuletniej dorywczej pracy u zaprzyjaźnionego mistrza pszczelarstwa. Początki były trudne, bieda w rejonie nie pozwalała na zbyt szybki rozwój pasieki, zakup ula, rodziny pszczelej i podstawowego sprzętu stanowiły równowartość dwóch miesięcznych pensji właścicieli – pasjonatów przyrody. Pasieka rozwijała się wolno, systematycznie, w sposób zrównoważony, przestawiając się w 2014 roku na system gospodarki wędrownej. Początkowo pasieka przemieszczana była na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie na obszarach Rezerwatów Przyrody: Cicha Dolina, Las Bukowy, Nad Białką, aż od 2016 roku pojawiły się pierwsze wędrówki z pszczołami na dzikie tereny Kotliny Kłodzkiej oraz Bieszczady. Rok 2016 był też rokiem przełomowym dla Opawskiej Barci – rozpoczęto hodowlę matek pszczelich rasy Kraińskiej, od 2020 roku dodatkowo Buckfast. Matki pszczele z Pasieki Opawska Barć zyskały wyjątkowe uznanie pszczelarzy w Polsce i za granicą, z uwagi na sposób ich hodowli – metodą podwójnego przekładania na mleczko pszczele oraz selekcji – określanej na podstawie parametrów budowy i masy. W Opawskiej Barci od samego początku jej istnienia kładzie się szczególny nacisk na jakość produktów pszczelich i zdrowie pszczół.


Produkty pszczele są nieprawdopodobnej jakości, nie zawierają żadnych dodatków, charakteryzują się surowością, na żadnym etapie produkcji miód nie jest rogrzewany, po miodobraniu i odstaniu w odstojniku trafia on bezpośrednio do opakowania końcowego, które otrzymuje konsument. Pszczelarze z Opawskiej Barci i ich produkty pszczele przez lata swojej ciężkiej pracy i wyrzeczeń uzyskali wiele certyfikatów, wyróżnień i świadectw, które warto obejrzeć – https://opawska.pl/content/7-certyfikaty . Rok 2021 był wyjątkowy dla Pasieki Opawska Barć – została uruchomiona sprzedaż online surowych, nieprzetworzonych produktów pszczelich z własnej pasieki pod adresem https://opawska.pl

W latach 2009 – 2021 Pasieka Opawska Barć przyczyniła się do zapylenia kilku miliardów kwiatów, rozdając i sadząc corocznie około 2000 drzew i krzewów miododajnych i pyłkodajnych odbudowała populację dzikich zapylaczy zapewniając im ciągłość pokarmu.

Specjalnością Opawskiej Barci są miody: miód wielokwiatowy, miód rzepakowy, miód leśny, miód spadziowy, miód faceliowy, miód lipowy, miód gryczany, miód akacjowy, miód nawłociowy, pyłek kwiatowy, pierzga i propolis.

Warto również poczytać bloga Pasieki Opawska Barć: https://opawska.pl/smartblog.htmlpasieka