Najnowszy post

Trzmiele: Kluczowe Zapylacze, Ich Biologia i Rola w Ekosystemach

Trzmiele (łac. Bombus) to rodzaj owadów należący do rodziny pszczołowatych (łac. Apidae). Te owady społeczne są blisko spokrewnione z pszczołami miodnymi (łac. Apis) i osami. Trzmiele są szeroko rozpowszechnione w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a ich zasięg rozciąga się nawet na Arktykę. Są one znane z charakterystycznego, puszystego wyglądu oraz z umiejętności efektywnego zapylania roślin, co czyni je kluczowymi dla ekosystemów i rolnictwa. W tym obszernym opisie przyjrzymy się szczegółowo biologii, ekologii, zachowaniu, a także roli trzmieli w przyrodzie i rolnictwie.

Biologia Trzmiela

Morfologia

Trzmiele wyróżniają się na tle innych owadów swoimi dużymi, krępymi ciałami pokrytymi gęstym owłosieniem, które pomaga im zbierać pyłek. Ciało trzmiela jest podzielone na trzy główne segmenty: głowę, tułów i odwłok.

 • Głowa: Na głowie trzmiela znajdują się duże oczy złożone, para czułków oraz aparat gębowy przystosowany do ssania nektaru. Czułki są ważnym narzędziem do wykrywania zapachów i komunikacji.

 • Tułów: Na tułowiu umieszczone są trzy pary odnóży oraz dwie pary skrzydeł. Skrzydła trzmieli są przezroczyste, a ich szybkie ruchy generują charakterystyczne brzęczenie. Pierwsza para odnóży jest przystosowana do czyszczenia ciała, a pozostałe dwie pary do zbierania pyłku i poruszania się.

 • Odwłok: Odwłok trzmiela jest segmentowany i może być w różnym stopniu owłosiony w zależności od gatunku. Samice trzmieli, w przeciwieństwie do samców, posiadają żądło, które służy głównie do obrony kolonii.

Różnorodność Gatunkowa

W obrębie rodzaju Bombus istnieje około 250 gatunków trzmieli, zróżnicowanych pod względem wielkości, ubarwienia i preferencji siedliskowych. Przykładowe gatunki to:

 • Bombus terrestris: Znany jako trzmiel ziemny, jest jednym z najczęściej spotykanych trzmieli w Europie.
 • Bombus lapidarius: Trzmiel kamiennik, charakteryzujący się czarnym ciałem i czerwonym odwłokiem.
 • Bombus pascuorum: Trzmiel łąkowy, o bardziej zróżnicowanym ubarwieniu, z domieszką brązu i żółci.

Ekologia i Siedliska

Preferencje Siedliskowe

Trzmiele są wszechobecne w różnych siedliskach, od lasów, przez łąki, po tereny uprawne. Preferują miejsca bogate w kwitnące rośliny, które zapewniają im źródła nektaru i pyłku. Ich gniazda często znajdują się w ziemi, w opuszczonych norach gryzoni, pod kamieniami lub w szczelinach drzew.

Cykl Życia

Cykl życia trzmiela jest jednoroczny i obejmuje kilka faz:

 1. Królowa: Na początku wiosny zapłodniona samica (królowa) wychodzi z hibernacji i poszukuje odpowiedniego miejsca na założenie gniazda.
 2. Gniazdowanie: Królowa buduje gniazdo i zaczyna składać jaja, które rozwijają się w larwy. W tym czasie królowa sama zbiera pokarm dla rosnących larw.
 3. Robotnice: Pierwsze pokolenie wyklutych robotnic przejmuje obowiązki związane ze zbieraniem pokarmu i obroną gniazda, podczas gdy królowa koncentruje się na składaniu jaj.
 4. Reprodukcja: Pod koniec lata kolonia produkuje nowe królowe i samce. Po kopulacji, nowo zapłodnione królowe hibernują, a reszta kolonii umiera z nadejściem zimy.

Rola w Ekosystemie

Trzmiele odgrywają kluczową rolę w ekosystemach jako zapylacze. Zapylają szeroką gamę roślin kwiatowych, w tym wiele gatunków uprawnych takich jak pomidory, papryka, borówki i wiele innych. Ich unikalna zdolność do zapylania metodą wibracyjną (buzz pollination) pozwala im efektywnie zapylać rośliny, które są trudne do zapylenia dla innych owadów.

Zachowanie i Społeczność

Struktura Kolonii

Trzmiele są owadami społecznymi, a ich kolonie są hierarchiczne. Składają się z jednej królowej, licznych robotnic oraz, w określonych porach roku, z samców i młodych królowych. Każda grupa pełni określone funkcje:

 • Królowa: Jedyna płodna samica w kolonii, której głównym zadaniem jest składanie jaj.
 • Robotnice: Bezpłodne samice odpowiedzialne za zbieranie pokarmu, opiekę nad potomstwem i obronę gniazda.
 • Samce: Powstają w późniejszym etapie sezonu i ich jedynym celem jest zapłodnienie młodych królowych.

Komunikacja

Trzmiele komunikują się ze sobą za pomocą feromonów i dotyku. Feromony królowej regulują aktywność reprodukcyjną robotnic, zapewniając, że tylko ona składa jaja. Feromony robotnic mogą służyć do oznaczania tras do źródeł pokarmu oraz ostrzegania przed zagrożeniami.

Trzmiele a Rolnictwo

Zapylanie Upraw

Trzmiele są cenione w rolnictwie za swoją efektywność jako zapylacze. Są szczególnie ważne dla upraw szklarniowych, takich jak pomidory, gdzie ich umiejętność wibracyjnego zapylania jest nieoceniona. Wiele gospodarstw rolnych korzysta z komercyjnych kolonii trzmieli do zwiększenia plonów.

Wpływ Pestycydów i Zmiany Klimatu

Niestety, trzmiele są narażone na negatywne skutki stosowania pestycydów oraz zmiany klimatu. Pestycydy, zwłaszcza neonikotynoidy, mogą osłabiać układ odpornościowy trzmieli, zaburzać ich zdolność do nawigacji oraz zmniejszać przeżywalność kolonii. Zmiany klimatu wpływają na dostępność i synchronizację kwitnienia roślin, co z kolei wpływa na dostępność pokarmu dla trzmieli.

Ochrona Trzmieli

Inicjatywy i Programy Ochrony

Ochrona trzmieli staje się coraz ważniejsza w obliczu spadku ich populacji. Inicjatywy takie jak tworzenie kwietnych łąk, ograniczanie stosowania pestycydów i promowanie zrównoważonych praktyk rolniczych mogą pomóc w ochronie tych cennych zapylaczy.

Ciekawostki o Trzmielach

 1. Wibracyjne Zapylanie: Trzmiele są jednymi z nielicznych owadów zdolnych do tzw. "buzz pollination", czyli wibracyjnego zapylania. Wibracje generowane przez szybkie poruszanie skrzydeł pomagają uwalniać pyłek z kwiatów, które są trudne do zapylenia przez inne owady.

 2. Termoregulacja: Trzmiele potrafią podnosić temperaturę swojego ciała poprzez drganie mięśni, co pozwala im na aktywność w chłodniejszych warunkach, gdy inne owady są nieaktywne.

 3. Długowieczność Królowej: W przeciwieństwie do robotnic, które żyją tylko kilka tygodni, królowa trzmieli może żyć nawet rok, przetrwając zimę w hibernacji i zakładając nową kolonię na wiosnę.

Opublikowane w: O pszczołach

Zostaw komentarz