Najnowszy post

Kto mieszka w ulu?

Pszczoły miodne (łac. Apis mellifera) są jednymi z najważniejszych owadów na naszej planecie. Są nie tylko kluczowe dla produkcji miodu, ale również odgrywają fundamentalną rolę w zapylaniu roślin, co jest niezbędne dla utrzymania różnorodności biologicznej oraz produkcji żywności. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie życiu pszczoły robotnicy, trutni i matki pszczelej, analizując ich role i funkcje w rodzinie pszczelej.

Robotnice 

Fazy Funkcjonalne

Życie pszczoły robotnicy jest podzielone na różne fazy funkcjonalne, które zależą od jej wieku. Pszczoły robotnice pełnią różne role w rodzinie pszczelej, wspierając jej funkcjonowanie i rozwój.

 1. Młoda pszczoła (1-3 dni) - Młode pszczoły zaczynają swoje życie od czyszczenia komórek. Jest to kluczowe zadanie, które zapewnia, że komórki są gotowe na kolejne jaja złożone przez matkę pszczelą.

 2. Pszczoła karmicielka (4-10 dni) - Po kilku dniach młode pszczoły zaczynają karmić larwy. Wytwarzają mleczko pszczele, które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju młodych pszczół.

 3. Budownicza wosku (11-20 dni) - W miarę jak pszczoły starzeją się, zaczynają produkować wosk i budować plastry. Te plastry są niezbędne dla przechowywania miodu, pyłku i rozwoju nowych pszczół.

 4. Strażniczka (21-30 dni) - Starsze pszczoły pełnią rolę strażniczek, chroniąc ul przed intruzami. Ich zadaniem jest kontrola wejścia do ula i obrona przed potencjalnymi zagrożeniami.

 5. Zbieraczka (od 31 dnia) - W ostatniej fazie swojego życia pszczoły robotnice stają się zbieraczkami. Wyruszają na zewnątrz, aby zbierać nektar, pyłek, wodę i propolis. Te zasoby są niezbędne do produkcji miodu i utrzymania zdrowia rodziny pszczelej.

Budowa Zewnętrzna

Pszczoły robotnice mają smukłe, aerodynamiczne ciało, które jest doskonale przystosowane do latania i zbierania pokarmu. Ich ciało składa się z trzech głównych segmentów: głowy, tułowia (mezosomy) i odwłoka (metasomy). Na głowie znajdują się duże, złożone oczy, które umożliwiają widzenie w różnych kierunkach, a także czułki, które pełnią rolę narządu zmysłu. Na tułowiu znajdują się trzy pary nóg oraz skrzydła, które umożliwiają lot. Odwłok zawiera gruczoły woskowe oraz żądło, którym pszczoła broni się przed zagrożeniami.

Ciekawostki o Robotnicach

 1. Język tańca - Pszczoły robotnice komunikują się ze sobą za pomocą tańca. Specyficzny rodzaj tańca, znany jako taniec okrągły i taniec wywijany, pozwala im przekazywać informacje o lokalizacji kwiatów bogatych w nektar i pyłek.

 2. Krótka żywotność - W sezonie aktywności pszczoły robotnice żyją średnio 5-7 tygodni. W zimie ich żywotność może się wydłużyć do kilku miesięcy, co jest kluczowe dla przetrwania rodziny przez zimę.

 3. Wosk pszczeli - Robotnice wytwarzają wosk z gruczołów woskowych znajdujących się na spodzie ich odwłoka. Wosk jest następnie używany do budowy plastrów.

Trutnie ♂

Rola Trutni

Trutnie są samcami w rodzinie pszczelej. Ich główną rolą jest zapłodnienie matki pszczelej. Nie wykonują żadnych zadań związanych z utrzymaniem ula, takich jak zbieranie pokarmu czy budowanie plastrów.

Budowa Zewnętrzna

Trutnie mają bardziej krępe ciało niż robotnice, z szerszymi odwłokami i większymi oczyma, które zajmują dużą część głowy. Ich czułki są dłuższe niż u robotnic, co pomaga w wykrywaniu feromonów wydzielanych przez matkę podczas lotów godowych. Trutnie nie posiadają żądła, co czyni je bezbronnymi w porównaniu do robotnic.

Ciekawostki o Trutniach

 1. Sezonowa rola - Trutnie są zazwyczaj potrzebne tylko w okresie rozmnażania. Po zakończeniu sezonu godowego trutnie są usuwane z ula przez robotnice, ponieważ stają się niepotrzebne i tylko obciążają zasoby rodziny.

 2. Brak żądła - Trutnie nie posiadają żądła, co czyni je bezbronnymi w porównaniu do robotnic.

 3. Krótka żywotność - Trutnie żyją krótko i giną zaraz po kopulacji, gdyż ich narządy rozrodcze są wyrywane podczas zapłodnienia matki.

Matka Pszczela ♀

Funkcja Matki Pszczelej

Matka pszczela, często nazywana królową, jest jedyną płodną samicą w ulu i jest odpowiedzialna za składanie wszystkich jaj. Ma zdolność do składania zarówno zapłodnionych (z których wykluwają się robotnice) jak i niezapłodnionych jaj (trutnie).

Budowa Zewnętrzna

Matka pszczela jest znacznie większa od robotnic i trutni. Jej ciało jest smukłe i wydłużone, co pozwala jej łatwo poruszać się po plastrach i składać jaja. Posiada dłuższy odwłok, który jest przystosowany do składania jaj w komórkach. Jej czułki są krótsze niż u trutni, a skrzydła są proporcjonalnie mniejsze w porównaniu do długości ciała. Matka ma również żądło, które używa głównie w walce z innymi matkami.

Ciekawostki o Matce Pszczelej

 1. Loty godowe - Młoda matka pszczela odbywa loty godowe, podczas których kopuluje z wieloma trutniami. Te loty odbywają się zazwyczaj daleko od ula, co zmniejsza ryzyko chowu wsobnego.

 2. Feromony - Matka pszczela wytwarza specyficzne feromony, które mają kluczowe znaczenie dla spójności rodziny pszczelej. Feromony te regulują zachowanie robotnic, zapewniają harmonijne funkcjonowanie rodziny i zapobiegają wychowywaniu dodatkowych matek.

 3. Długa żywotność - Matka pszczela może żyć od dwóch do pięciu lat, co jest znacznie dłużej niż żywotność robotnic. Jej wydajność w składaniu jaj jednak spada z wiekiem, dlatego często dochodzi do cichej wymiany matki.

Podsumowanie

Życie w rodzinie pszczelej jest skomplikowane i ściśle zorganizowane, gdzie każda pszczoła ma swoją specyficzną rolę. Robotnice przechodzą przez różne fazy funkcjonalne, wspierając rodzinę w różnorodny sposób. Trutnie pełnią jedynie rolę reprodukcyjną, a matka pszczela jest centralnym punktem życia rodziny, odpowiedzialnym za rozmnażanie.

Pszczoły miodne są niezastąpione nie tylko w ekosystemie, ale także w rolnictwie i gospodarce. Zrozumienie ich życia i funkcji pozwala lepiej docenić te fascynujące owady i ich kluczową rolę w naszym świecie.

Opublikowane w: O pszczołach

Zostaw komentarz