Najnowszy post

KRYSTALIZACJA MIODU - DLACZEGO MIÓD TWARDNIEJE?

Czy zdarzyło Ci się kupić miód o płynnej i złocistej konsystencji, który po pewnym czasie zgęstniał i zmienił kolor? Czy to oznacza, że miód jest zepsuty? Nie, wręcz przeciwnie! Miód dobrej jakości zmienia swoją konsystencję pod wpływem krystalizacji.

Na czym polega krystalizacja miodu?

Miód występuje w różnych stanach skupienia. Młody, świeży miód jest płynny i klarowny, przypomina płynny nektar (patoka). Kiedy zawarte w miodzie cukry, głównie glukoza i fruktoza, zaczynają się krystalizować, miód staje się bardziej gęsty i twardy (krupiec).

Krystalizacja to naturalny proces i nie powinien on wzbudzać naszego niepokoju. Każdy miód, niezależnie od rodzaju, krystalizuje się. Na szybkość krystalizacji może jednak wpływać kilka czynników.

Krystalizacja a temperatura

Każdy miód dobrej jakości twardnieje, jednak czas jego krystalizacji zależy w dużej mierze od temperatury. Optymalna temperatura do krystalizacji to 16-18 stopni Celsjusza. Jeśli miód przechowywany będzie w temperaturze powyżej 40 stopni, wróci do formy płynnej.

Rodzaj nektaru lub spadzi, z którego powstał miód

Drugim czynnikiem, który wpływa na krystalizację, jest nektar kwiatowy lub spadź, z którego powstał miód. W zależności od dostępnych zasobów pszczoły zbierają nektar i spadź z różnych roślin. Im większy w miodzie jest stosunek glukozy do fruktozy, tym szybsza krystalizacja.

Przykładowo miód rzepakowy, ze względu na wysoką zawartość glukozy, krystalizuje się szybko. Proces jego krystalizacji trwa od 1 do 3 tygodni. Natomiast miód akacjowy najdłużej pozostaje płynny. Jego krystalizacja trwa od 6 tygodni do nawet 12 miesięcy!

Czy miód traci swoje właściwości podczas krystalizacji? Jak wspominaliśmy wyżej, krystalizacja to naturalny proces i nie działa ona negatywnie na miód. Miód nie traci swoich właściwości zdrowotnych i odżywczych, a jego smak i jakość się nie zmieniają.

Dekrystalizacja - jak uzyskać ponownie płynny miód?

Krystalizację możemy odwrócić, czyli zrobić dekrystalizację. Jeżeli chcemy, aby nasz krupiec uzyskał formę płynną, wystarczy przygotować kąpiel wodną.

Słoik z miodem wkładamy do garnka z wodą i wolno podgrzewamy.

Ważne! Woda może mieć maksymalnie 50 stopni, a miód nie więcej niż 40 stopni. Przy większej temperaturze zawarte w miodzie enzymy i olejki eteryczne bezpowrotnie giną, a miód traci swoje zdrowotne właściwości.

Opublikowane w: O produktach pszczelich

Zostaw komentarz