Najnowszy post

JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY MIÓD Z POLSKI? OTO 7 KLUCZOWYCH CECH

Jak rozpoznać prawdziwy miód z Polski? Oto 7 kluczowych cech

W sklepach możemy znaleźć dziesiątki słoików miodu każdego gatunku i w każdym kolorze. Różnią się konsystencją, kolorem, a przede wszystkim ceną. Jak rozpoznać ten prawdziwy? Zalanie rynku tanimi wyrobami miodopodobnymi oraz importowanymi miodami niskiej jakości, sprawia, że wybór dobrego miodu nie jest łatwy. Dlatego przygotowaliśmy 7 prostych zasad, którymi powinieneś się kierować w wyborze miodu.

1. Naturalny, prosty skład

Pierwsze co powinniśmy sprawdzić sięgając po słoik to skład wybranego miodu. W prawdziwym miodzie nie znajdziemy dodatków takich jak: słodziki, barwniki czy syrop glukozowo-fruktozowy. W sklepach często możemy znaleźć miody sztuczne, które w rzeczywistości są syropami cukrowymi z dodatkiem miodu. Są tańsze od prawdziwych miodów, ale ich wartość i jakość jest znikoma. Dlatego warto sprawdzać skład miodu przed zakupem.

2. Konsystencja miodu

Czy zdarzyło Ci się kupić miód o płynnej i złocistej konsystencji, który po pewnym czasie zgęstniał i zmienił kolor? Czy to znaczy, że się zepsuł? Wręcz przeciwnie! Jedną z naturalnych cech prawdziwego miodu jest krystalizacja.

Krystalizacja zależy od wielu czynników, między innymi od gatunku surowca, z którego powstał miód, zawartości glukozy i fruktozy czy sposobu przechowywania.

Miody krystalizują się od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Miód, który nie ulega krystalizacji jest z reguły sztuczny lub sfałszowany. Wyjątek stanowi miód akacjowy, który przez dużą zawartość fruktozy pozostaje płynny przez długi czas, ale finalnie i tak krystalizuje.

3. Waga miodu ma znaczenie

Prawdziwy miód waży więcej niż woda. Dlatego nie możemy przyjmować, że 1 litr miodu to 1 kg, tak jak robimy to w przypadku wody.

Przyjmuje się, że 1 litr dojrzałego miodu to około 1,4 kg. Co ważne, te wartości dotyczą samego produktu, a nie opakowania. Wybierając miód, weź pod uwagę również objętość słoika, ponieważ często mają 0,9 lub 0,8 litra objętości. Wtedy waga samego miodu też będzie mniejsza. Dla przykładu, słoik dużego miodu z naszej pasieki ma objętość 0,8 litra, więc waga miodu wynosi 1,1 kg.

4. Prawdziwy miód wolno się rozpuszcza

Naturalny miód rozpuszcza się wolniej w zimnej wodzie niż cukier. Po dodaniu łyżki miodu do szklanki z zimną wodą, miód opada na dno i wolno rozpuszcza się pod wpływem mieszania. W przypadku sztucznych miodów, produkt bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie, za sprawą zawartego w nim cukru.

5. Miód ma swój smak

Jak mawiają pszczelarze „dobry miód łaskocze gardło i zapiera dech”. W smaku prawdziwego miodu wyczuwalne są aromaty surowca, z którego powstał.

Poza przyjemną słodyczą, w zależności od gatunku miodu, wyczuwalna jest goryczka, lekkie pieczenie czy korzenny posmak. Jeśli w miodzie wyczuwalna jest jedynie słodycz i uczucie sztuczności, najprawdopodobniej jest to sfałszowany produkt.

Poznaj wyjątkowe aromaty naturalnych miodów w zakładce E-SKLEP

6. Kraj pochodzenia miodu

Poza wspomnianym wyżej składem, powinniśmy sprawdzić na etykiecie skąd pochodzi dany miód. Jeśli znajdujemy informację, że jest spoza krajów UE lub z terenów UE to tak naprawdę nie wiemy skąd pochodzi.

Dlatego wybieraj miód, na którym podany jest dokładny kraj pochodzenia oraz dane pasieki, z której pochodzi. Dodatkowym zapewnieniem, że mamy do czynienia z polskim produktem jest oznaczenie „PRODUKT POLSKI”. Przyznawane jest produktom spożywczym, które wyprodukowano w Polsce z użyciem polskich surowców.

7. Prawdziwy miód nigdy nie będzie tani

Prawdziwy miód zawsze będzie droższy od wyrobów miodopodobnych i sztucznych miodów. Za wyższą ceną idzie jakość, smak i wyjątkowe właściwości naturalnego miodu. Sięgaj po miód od sprawdzonych i uczciwych pasiek.

Odpowiedzialny pszczelarz dba o jakość i transparentność swoich produktów. Wybieraj zaufane źródła i wspieraj odpowiedzialne pszczelarstwo!

Opublikowane w: O produktach pszczelich

Zostaw komentarz