Najnowszy post

PIJANE PSZCZOŁY

Ludzie nie są jedynymi istotami na ziemi lubiącym przesadzać z napojami wysokoprocentowymi. Pszczołom również zdarza się upoić alkoholem ;) Zdarza się to najczęściej w sierpniu i wrześniu na pożytkach z nawłoci, rdestowca i innych późno kwitnących roślinach. Chłodne, wilgotne noce i zmienna pogoda powodują, że nektar w kwiatostanach sfermentuje. Faktem jest że fermentacja nektaru w samych nektarnikach zdarza się niezwykle rzadko, ale się zdarza. Największe skłonności do pijaństwa maja pszczoły razy Kaukaskiej (ciekawe dlaczego ?). Kiedy taki nektar zostanie pobrany przez pszczoły i niesiony do ula, na drodze i przeciw uciesze innym towarzyszkom, pijanego delikwenta zatrzymują strażniczki strzegące wejścia do ula.

Pszczoły posiadają bardzo skomplikowany sposób porozumiewania się i strażniczki od razu wykryją chwiejny krok i plączący się język. Nietrzeźwa pszczoła ma zakaz wejścia do ula, z obawy, że wniesie rozpustny napój i poczęstuje koleżanki zachęcając je do lenistwa i buntu.Duża część upitych w sztok pszczół ma problem żeby w ogóle dotrzeć do ula trzeźwiejąc pod liśćmi lub w trawie.

Pijane pszczoły to problem zabawny ale niesie za sobą poważne konsekwencje. Kiedy obszar roślin ze sfermentowanym nektarem jest spory, duża część pszczół się upija. Konsekwencją tego, jak u ludzi, jest zatrucie alkoholowe, wypadki komunikacyjne i utopienia, nie wspominając śmierci z wychłodzenia. Uważajcie z alkoholem, a z miodami z Pasieki Opawska Barć można sobie spokojnie pozwalać bez ograniczeń.

B.C.

Opublikowane w: O pszczołach

Zostaw komentarz